
ПРО ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДІ
У закладі надається безкоштовне гаряче харчування учням 1-4 класів, а також пільгове - для дітей 5-9 класів. Для фіксації відвідування їдальні діти мають використовувати картку криворіжця.
Графік відвідування їдальні:
1-А, 1-Б, 2, 3-А класи
3-Б, 4-А, 4-Б, 4-В класи
5-9 класи
9:15 - 9:25
10:10 - 10:20
11:05 - 11:20
Шановні батьки!
У 2021 році на державному рівні розпочато реформу системи харчування в освітніх закладах міста.
Це крок важливий, але його здійснення потребує змін, які викладені в постанові Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» та наказі Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 №2205 «Про затвердження санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти».
Що змінилося?
зменшено вдвічі використання цукру в стравах;
зовсім не додається цукор в треті страви;
виключено ковбаси та ковбасні вироби (сосиски, сарделі), овочі консервовані (з додаванням оцту);
зменшено вживання хліба, картоплі, солі;
збільшено перелік молочних продуктів, круп, овочів, фруктів;
заборонено вживати на сніданки м'ясо яловичини, свинини.
Все це робиться для здоров’я ваших дітей, для зменшення вживання фастфудів та прищеплення навичок здорового харчування.
Меню, яке використовується в закладах освіти розроблено технологами та погоджено з територіальним органом Держпродспоживслужби і цілком відповідає новаціям реформи харчування. Очікуємо від вас підтримки в роз’ясненні нововведень для харчування дітей.
Ми готові і надалі обговорювати та дослуховуватись до вашої думки. Пропозиції та конкретні зауваження просимо надсилати на нашу сторінку у Facebook@osvitaKR та на електронну адресу E-mail: uon-kr@kr.gov.ua
Директор департаменту освіти і науки
виконкому Криворізької міської ради Тетяна Кріпак
Примірне чотиритижневе сезонне меню рекомендоване для організації триразового харчування
НОРМАТИВНА БАЗА
Закон України про освіту (стаття 56)
Постанова КМУ № 305 від 24 березня 2021 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку"
Рішення КМР від 23.10.2024 № 3146 "Про внесення змін до рішення міської ради від 08.12.2023 № 2353 "Про організацію харчування в закладах освіти міста у 2024 році"
Наказ відділу освіти виконкому Центрально-Міської районної у місті ради № 237 від 25.10.2024 "Про організацію харчування у ЗЗСО району"
НАКАЗ відділу освіти виконкому Центрально-Міської районної у місті ради від 31.10.2024 № 238 "Про надання харчування дітям пільгових категорій в закладах освіти"
НАКАЗ від 31.10.2024 № 100 "Про організацію харчування учнів 1-4 класів та учнів пільгової категорії 5-9 класів"
КОРИСНІ ПОРАДИ З ХАРЧУВАННЯ
Необхідно їсти перші страви
Перші страви збуджують апетит, підвищують секрецію залоз органів травлення. Секрецію травних залоз підвищують екстрактивні речовини рідкої основи перших страв (бульйонів, відварів), органічні кислоти (томатів, квашеної капусти, квасів, солоних огірків, сметани та ін.), смакові ароматичні речовини (цибулі, моркви, білого коріння), прянощі та приправи.
Перші страви є важливим джерелом мінеральних і біологічно активних речовин (вітамінів, мікроелементів). Вони містять велику кількість рідини і покривають потребу організму у воді на 15-25 %. Багато перших страв мають високу енергетичну цінність (кулешики, борщі, юшки з крупами, бобовими та макаронними виробами, молочні супи), оскільки до складу їх входять м'ясо, риба, крупи, бобові та макаронні вироби. Поживну цінність перших страв підвищують вироби з борошна (хліб, галушки, пампушки та ін.). Калорійність таких перших страв, як бульйони без гарніру, овочеві юшки (крім картопляних), капусняки без м'яса, дуже низька.
Їжа має бути різноманітною
Харчування має бути біологічно повноцінним і раціональним. Внаслідок харчування одними і тими самими продуктами можна викликати харчовий дефіцит, при якому захисні сили організму послаблюються. Шкідливі для здоров'я нерегулярне харчування, а також переїдання.
Не можна вживати дуже гарячу або дуже холодну їжу
Не вживайте надто холодної чи надто гарячої їжі. Вона пригнічує функції травлення. Крім того, гаряча їжа подразнює і травмує слизову оболонку стравохода й шлунка, спричинює виникнення незначних опіків та пухлин. Рак стравоходу найчастіше виникає у тих, хто захоплюється гарячими стравами.
Не можна харчуватися "швидкою" їжею
Головними наслідками "швидкого" харчування лікарі майже одноголосно називають розвиток серцево-судинних захворювань і порушення обміну речовин. Споживаючи гамбургер, людина насправді не наїдається, а лише ненадовго втамовує голод. Для дітей особливо шкідливими є картопля-фрі та чипси, які містять збудники онкологічних захворювань - канцерогени. Натомість вітамінів і мікроелементів у такій їжі майже немає.
Не можна переїдати перед сном
Як відомо, їжа - це будівельний матеріал і джерело енергії для організму. Вуглеводи, що легко засвоюються, дуже швидко всмоктуються в кров і піднімають у ній рівень глюкози. Якщо після їжі активно рухатися, то весь "цукор" засвоюється м'язами.
Якщо ж після їжі лягти спати, то м'язи не працюють і глюкоза йде в печінку, перетворюючись там на жир під впливом ферментів. Далі він розподіляється по всьому організму, відкладаючись у найрізноманітніших частинах тіла. Скупчення такого жиру викликає ожиріння навіть внутрішніх органів! Звідси і цукровий діабет, і гіпертонічна хвороба, і атеросклероз. Під час сну дванадцятипала кишка не виробляє жодних речовин, необхідних для просування їжі шлунково-кишковим трактом, через що вся вечеря залишається в ній до самого ранку!
У той же час інші органи починають працювати, оскільки вже отримали сигнал. Жовчний міхур починає виробляти жовч для перетравлення їжі, підшлункова залоза - виробляти ферменти, що розщеплюють білки, жири і вуглеводи. Але жовч не в змозі пробитися через закупорену їжею дванадцятипалу кишку, тому що та не скорочується. У результаті жовч застоюється в жовчному міхурі, згущується і поступово перетворюється на каміння.
До того ж, якщо травлення порушено, у кишечнику розвиваються гнильні бродильні процеси. А це призводить до алергій та інтоксикацій, тобто продукти розпаду починають всмоктуватися у кров. Тому:
1. Вечеряти потрібно за 2-3 години до сну.
2. Після вечері не сідати перед телевізором, а зайнятися домашніми справами, погуляти з собакою тощо.
3. Не їсти на ніч булки, картоплю, рис, торти й тістечка. Це вуглеводи, які швидко всмоктуються. Краще заморити черв'ячка овочами (морквою, капустою, бруквою, редькою) або кашами - гречаною або пшоняною. Вони довше перетравлюються і не викликають різкого підвищення рівня інсуліну.
4. Харчуйтеся, розподіляючи навантаження на організм. 25% добових калорій з'їдайте за сніданком, 30-40% - за обідом, потім легкий полудень, і 15-20% повинно припадати на вечерю. Це нормальний розподіл калорійності протягом дня. Найголовніше - приблизно 60-70% калорій свого раціону ви повинні з'їсти до четвертої години дня. У цей час ви активні, уся глюкоза перетравиться й вийде з організму, а не відкладеться в жир.
5. Вечірнє чаювання не розтягуйте на 2-3 години, заїдаючи печивом і цукерками. Це така ж пізня вечеря.
