top of page

ПРО БУЛІНГ ТА ЗАПОБІГАННЯ ЙОГО ПРОЯВАМ

Чому починається булінг?

Випадки насильства серед учнів завжди були частиною школи, однак зараз вони стають дедалі помітнішими. Сьогодні в Україні жертвами булінга стають 8 з 10 дітей. Початок цьому дає такий собі рекет щодо учнів початкової школи, коли, наприклад, старші діти відбирають у них мобільні телефони. Серед же дітей 11-15 років поширені плітки, принизливі жарти та бойкот.

   Цькування завжди починає одна людина для того, аби затвердити свій авторитет, розважитися або отримати якусь вигоду. Решта дітей, спостерігаючи за діями булера, або їх ігнорують, або обурюються та намагаються втрутитися. Але бачучи, що жертва не чинить опір, а вчитель їхню ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їхній настрій може змінитися – від співчуття жертві до роздратування і байдужості.

Основні ознаки булінга і так званого мобінга (менш радикальних образ) це:

  • Нерівність сил агресора і жертви;

  • Повторюваність насильства;

  • Гостра емоційна реакція жертви.

Найчастіше цькування відбувається в школах, де діти апатичні і розчаровані, а їхня потреба у визнанні та розумінні не задоволена. Там же, де образа честі людини вважається порушенням більшим, ніж прогул або вандалізм, булінг виникає дуже рідко і скоріше є винятком з правил.

Жертви та булери

Жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, не дивлячись на те, якою б сильною або здібною вона не була б. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний). Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самоконтроль, легко піддається емоціям.

 

Булерами ж найчастіше стають ті, хто ростуть без заборон та авторитету батьків, але в той же час їм не вистачає уваги і поваги дорослих. У більшості таких дітей – яскраво виражені нарцисові риси характеру. Їм весь час доводиться самостверджуватися за рахунок інших людей, доводити власну перевагу.

     За останні кілька місяців близько 67% дітей в Україні віком від 11 до 17 років стикалися з проблемою цькування. І 48% з них нікому про це не розповідали.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ

1.jpg
2.jpg

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА БУЛІНГ

Тема булінгу на сьогодні
За даними досліджень, Україна увійшла до ТОП-10 країн із поширеною дитячою агресією у школах. Жертвами при цьому є здебільшого учні від 11 до 15 років.
Верховна Рада України 18 грудня 2018 року прийняла Закон України №8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу», який вперше визнає юридично поняття булінгу в українському зако
нодавстві та передбачає відповідальність не тільки за вчинення, але й за приховування випадків булінгу.

Законом визначено, що булінг (цькування) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
 
Юридична відповідальність
Закон вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими встановлюється відповідальність за булінг. Так, вчинення булінгу:
1. Тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин;
2. Групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, законом встановлено штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин;
3. Дітьми від 14-ти до 16-ти років тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють. Його розмір, відповідно до ухваленого закону, становить від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Водночас законом визначено покарання за приховування випадків булінгу педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівником, керівником або засновником закладу освіти. Так, неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.


Також внесені зміни до Закону «Про освіту». Зокрема, вводиться визначення терміну «булінг» як «моральне або фізичне насильство, агресія у будь-якій формі або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення». У законі визначаються механізми протидії цьому явищу, серед них:

 - покладання на засновника закладу освіти здійснення контролю за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу;

 - покладання на керівника закладу освіти за затвердження та оприлюднення плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, розгляд заяв про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків, законних представників, інших осіб та видання рішення про проведення розслідування.

НОРМАТИВНА БАЗА ЩОДО БУЛІНГУ

МОН лого-цветной.png

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ (Ситуація в Україні, Посібник ЮНІСЕФ)

Лист МОН № 1/9-436 від 14.08.2020 "Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)"

Наказ Департаменту ВКМР від 31.08.2020 р. № 164 "Про роботу закладів загальної середньої освіти з питань превентивного виховання у 2019/2020 навчальному році та організацію роботи в 2020/2021 навчальному році"

ДОДАТКОВА НОРМАТИВНА БАЗА

Закон Украiни
"Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII, 
стаття 30 «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти»

Наказ відділу освіти Центрально-Міського району  від 30.08.2023 № 189 «Про організацію роботи з превентивного виховання в закладах освіти на 2023-2024 н.р.»

Лист ДОН ВКМР  №291 "Рекомендації-роз’яснення щодо організації роботи закладу освіти з питань попередження закладу освіти з питань випадків булінгу (цькування)"

Закон Украiни

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"

Закон Украiни

"Про запобігання та протидію домашньому насильству"

НАКАЗ ВИКОНКОМУ  КРИВОРІЗЬКОЇ  МІСЬКОЇ  РАДИ №2
"Про організацію превентивної роботи у закладах освіти щодо попередження випадків насильства в освітньому середовищі"

НАКАЗ МОН від 28.12.2019  №1646
"Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти"

ЛИСТ Департаменту освіти і науки Виконкому Криворізької міської ради від 03.09.2024  №359
(
План міських заходів з превентивного виховання та інше)

ДОКУМЕНТИ ЗАКЛАДУ З БУЛІНГУ

НАКАЗ "Про продовження роботи служби порозуміння в 2022-2023 навчальному році"

НАКАЗ № 85 від 12.09.2024 "Про організацію роботи закладу з питань превентивного виховання у 2024-2025 навчальному році"

ПЛАН РОБОТИ щодо протидії проявів булінгу в освітньому середовищі у 2024-2025 навчальному році (Додаток 1)

ПЛАН заходів щодо організації  роботи з превентивного виховання в 2024-2025 навчальному році (Додаток 2)

ПОРЯДОК реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в КГ №23 КМР та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування) (Додаток 3)

ПОРЯДОК дій у разі вчинення учнями закладу освіти правопорушень і злочинів (Додаток 4)

ПОРЯДОК подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування) (Додаток 5)

ЗРАЗОК ЗАЯВИ (Опис ситуації та конкретних фактів булінгу)

НАКАЗ № 79 від 02.09.2024 про проведення інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження

План інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження

Відповідальна особа
за організацію роботи з превентивного виховання, запобігання і протидії булінгу:


Заступник директора з навчально-виховної роботи
Голець Анна Анатоліївна, тел. (096) 217-61-19

bottom of page